Flexa - meble dla dzieci - poniewaz dzieci rosną!

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Razem czy osobno?Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Razem czy osobno?

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie. Należy dobrze przemyśleć układ mebli i aranżację pomieszczenia, by przypadło do gustu każdemu z dzieci. Ważne, by każde z nich czuło się w nim komfortowo i miało swój własny kąt. Dobrze rozplanowana przestrzeń to klucz do sukcesu.

Pokój dla rodzeństwa można meblować na dwa sposoby: podkreślać to, co łączy dzieci lub wprost przeciwnie – pokazywać różnice. Zależy to głównie od wieku rodzeństwa. Gdy różnica wieku pomiędzy dziećmi jest duża, zdecydowanie należy podzielić pokój na strefy. Starsze dziecko będzie potrzebować spokoju do pracy, miejsca na własne zainteresowania. Gdy natomiast są w podobnym wieku, można stworzyć dla nich wspólną przestrzeń, jednak również tym przypadku każde z dzieci musi mieć określoną swoją przestrzeń, swoje półki, skrzynie lub pudła, swoje zabawki, którymi może i powinno się dzielić, ale które są jego własnością - radzi Monika Stus-Żurowska, dystrybutor marki FLEXA, posiadającej salon w warszawskiej Domotece.

Przy aranżacji pokoju zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Zacznijmy od ustawienia biurka - musi znajdować się maksymalnie blisko okna, tak, aby wykorzystać jak najwięcej naturalnego światła. Biurko i krzesło powinno mieć regulacje wysokości tak aby możliwe było dostosowanie do wzrostu dziecka ( więcej na ten temat w artykule Ergonomia czyli rzecz o biurkach i krzesłach ).

Poza tym: Łóżko przeznaczone do spania codziennego powinno mieć wygodny materac, najlepiej nie składany i nie łamany (zwijane sofki to niekoniecznie dobre rozwiązanie dla kręgosłupa dziecka). Łóżko nie powinno znajdować się przy źródle ciepła, gdyż zbyt wysoka temperatura zmniejsza komfort spania i obniża odporność.

Dobrze jest jasno oddzielić poszczególne strefy: spania, pracy, ubioru. Pomaga to w codziennej rutynie; Jeżeli szafa na ubrania i komoda na bieliznę będą obok siebie, poranne ubieranie będzie sprawniejsze, niż gdyby szafa stała w jednym końcu a komoda po drugiej stronie przy zabawkach.

Bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego miejsca pracy, tak aby dziecko nie było rozpraszane podczas nauki. Książki i przybory szkolne w bezpośredniej bliskości, zabawki, telewizor, radio – dalej, aby nie kusiły i nie rozpraszały.

Powinniśmy zadbać także o doświetlenie miejsca do czytania w łóżku lub spokojne światło do zasypiania. Idealnym rozwiązaniem będzie kinkiet.

Poniżej kilka praktycznych rozwiązań z życia wziętych:

Na zdjęciu (można powiększyć) widać pokój dwóch chłopców, z których jeden interesuje się kosmosem (ok. 10 lat), a drugi to rycerz i odkrywca dinozaurów (6 lat). Przestrzeń starszego chłopca została urządzona oczywiście bliżej kosmosu, czyli wyżej. Do starszaka należy wysokie łóżko, górna część szafy, a także niebieskie pojemniki z zabawkami na szafie. Przestrzeń młodszego brata jest wyraźnie oznaczona poprzez tapetę imitującą ściany zamku (nie tylko na ścianach, ale też na szafie), naklejki na łóżku, abażur od lampy, a nawet pojemniki na zabawki przy łóżku. Wybierzmy meble jak najbardziej neutralne, takie, które nie narzucają wystroju pokoju. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy sposób aranżować przestrzeń w dowolny sposób, zgodnie z zainteresowaniami naszych dzieci i wykorzystując naszą kreatywność i pomysłowość a za kilka lat, gdy te zainteresowania przeminą nie będziemy zmuszeni do wymiany mebli na "bardziej dorosłe" – radzi ponownie Monika Stus-Żurowska, dystrybutor marki FLEXA.

Gdy rodzeństwo jest w podobnym wieku, nie ma konieczności wyraźnego dzielenia stref (na "moją" i "twoją"). Należy skoncentrować się na stworzeniu im miejsca do wspólnej zabawy. Jeśli dodatkowo dzieci dzielą zainteresowania, można stworzyć im prawdziwe "królestwo" wypełnione motywami z ulubionej bajki, gry lub filmu. Wciąż należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przedmioty mogą być wspólne.

Jeśli pokój nie jest zbyt duży, warto zastosować kilka rozwiązań dla maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Najprostszy sposób to piętrowe łóżko. Dzięki niemu pozostaje spora powierzchnia na wstawienie biurka lub zorganizowania miejsca do zabawy. Piętrowe łóżka mogą być łączone na różne sposoby: równolegle, jedno nad drugim, w literę L, mogą mieć różną wysokość łóżka wyższego. Firma Flexa zna się doskonale na łóżkach piętrowych, to jej specjalność – mówi Monika Stus-Żurowska.

Urządzając pokój dla rodzeństwa rodzice muszą wykazać się dużym sprytem i zdolnościami organizacyjnymi. Trzeba pogodzić interesy obojga dzieci, wysłuchać ich postulatów odnośnie mebli i kolorów, a jednocześnie umieć powiedzieć "nie" na zbyt wygórowane żądania. Trzeba przygotować się na ciężką "bitwę", ale warto, bo późniejsza radość maluchów wynagrodzi wszelkie nerwy.